Novinky v administraci pro prosinec 2012

Už jsou to tři roky, co bylo Roští.cz vytvořeno jako jediný hosting pro pythoní aplikace v České Republice. Od té doby prošel příjemnými i nepříjemnými změnami a nakonec skončil ve formě, kdy ho používá přibližně 50 uživatelů pro hostování 140 aplikací.

Takto nyní vypadá administrace pro čerstvého uživatele

Roští nikdy své uživatele neomezovalo a vycházelo jim vstříc. SSH účet pro každou registraci byl samozřejmostí a s tím souviselo nespočet výhod, jimž může konkurovat pouze vlastní (virtuální) server. Dnes proběhla změna, která Roští posunuje o velký krok dál. Byla nasazena nová verze administrace PCP, která je od začátku v rámci projektu Roští.cz vyvíjena. Původně byla změna ohlášena na dnešní večer, ale po zvážení všech pro a proti byla provedena dnes v 7:30. K výpadku služeb nedošlo. Abych to dál nenapínal, toto jsou hlavní novinky:

 • Uživatel už nemá vlastní systémový účet a tedy ani SSH přístup
 • Ten je nyní pro každou hostovanou aplikaci zvlášť
 • Byla zjednodušena registrace
 • Nová implementace hostování Python/PHP aplikací
 • Hostování aplikací je levnější
 • Záporný kredit už nebude růst

Nebojte se, o SSH přístup nepřijdete, pouze budete mít pro každou aplikaci vlastní. Nemusí to být ze začátku pohodlné, ale je to bezpečné. Na Roští mají někteří uživatelé třeba pět aplikací vedle sebe a když dojde k překonání bezpečnostních zábran jedné z nich, má útočník přístup i do těch zbývajících. Oddělení aplikací na systémové úrovni přidá bezpečnostní vrstvu, která útočníka nepustí za hranice jedné aplikace.

Registrace už nevyžaduje zadání adresy. Zjednoduší se tím celý proces a uživatelé si mohou rychle vyzkoušet, zda za to Roští.cz stojí. Navíc nové účty jsou schvalovány automaticky.

Detail aplikace včetně všech dostupných logů

Když se nyní registrujete do systému, už neuvidíte to co včera, ale pouze novou implementaci správy pythoních a PHP aplikací. Kromě oddělení aplikací do vlastních systémových účtů je nyní založení aplikace jednodušší, nemá vazbu na zadávání domén a hlavně umožňuje automaticky vytvořit prostředí v případě, že by došlo k nějakému problému na straně serveru. Kromě toho nová implementace přinesla možnost hostovat aplikaci na různých verzích Pythonu. Na pozadí je nyní daemon supervisord, což znamená, že pro nové aplikace nebude fungovat utilitka uwsgi-manager. Restart aplikace jde nyní provést pouze z webové administrace. Pro lepší přehled o stavu aplikace je z administrace dostupných posledních 100 řádků ze všech souvisejících logů.

Ve jménu budoucích funkcí došlo ještě k jedné razantní změně. Databáze se nyní vytvářejí v rámci aplikace a jsou s ní v systému spárovány. Jméno databáze není editovatelné, ale ke každé lze napsat komentář, kde můžete popsat k čemu slouží. Změna umožní migraci aplikací mezi servery a zjednoduší zálohování, resp. obnovu.

Nový kód byl psán tak, aby bylo potřeba na systém co nejméně dohlížet a díky tomu mohla být snížena cena za aplikaci na 50 Kč (netýká se staré implementace). Během čtrnácti dnů bude na Roští možné platit kartou přes službu GoPay. Obě změny vedly ke zrušení bonusů za dobití velké částky. Tyto bonusy přinášely zmatky do vyúčtování a s cenou 50 Kč nyní sáhnout téměř na nejvyšší bonus všichni. Již existující bonusy samozřejmě zůstávají.

S novinkami bude také konec zápornému kreditu. Pokud nebude mít účet dostupný kredit, všechny aplikace se pozastaví a po čase smažou. Uživatelé, co si chtěli Roští jen vyzkoušet, nebudou muset platit za zapomenuté aplikace a navíc bude příjem předvídatelnější. Před vypnutím aplikací bude uživatel varován. První varování bylo rozesláno tento týden a systém začne aplikace vypínat během příštího týdne.

V dalších týdnech dojde k vylepšení v tomto směru:

 • Podpora vlastních serverů
 • Obnova ze zálohy na jeden klik
 • Migrace mezi servery
 • Učesání podpory e-mailů
 • Subúčty pro správu e-mailů

Roští čeká příští rok další várka novinek. Přibude nový server a bude přestavěna serverová infrastruktura s ohledem na maximalizaci dostupnosti. Během první poloviny roku přibude možnost objednání vlastního virtuálního serveru s root přístupem a možností spravovat aplikace na tomto serveru ze společné administrace. V takovém případě se nebude účtovat aplikace, ale pouze server.

I příští rok bude Roští perfektní volbou pro jednotlivce vyvíjející v Pythonu i v PHP, kteří se nespokojí s běžným hostingem. Nicméně hlavním cílem všech změn bude oslovení firem, které ocení nesvazující správu aplikací a zároveň nechtějí obstarávat vlastní servery.

Vývoj všech popsaných změn spolufinancovala firma Fraggo.net, která PCP používá v rámci projektu 1000webu.cz. Zdrojový kód administrace, uvolněný pod BSD licencí, najdete na GitHubu a můžete ho nasadit na vlastním serveru nebo se třeba připojit k vývoji.