Pokud jste nečetli minulý blogpost, Roští dostalo nový server, který slouží primárně pro virtuální stroje. Služby budou nyní rozmístěny na vlastní virtuální stroje, aby se navzájem co nejméně ovlivňovaly a bylo možné je provozovat nezávisle na hardwaru. Tento přechod vyžaduje několik kroků, se kterými vás dnes seznámím.

O víkendu jste si na našem Twitteru mohli všimnout, že došlo ke změnám u e-mailových služeb. Ty se během sobotního rána přestěhovaly na nový server. Vzhledem k tomu, že v rámci migrace přecházelo Roští z doručovacího daemona Courier na Dovecot, dopadla migrace velmi dobře. V sobotu dopoledne chtěl váš e-mailový klient maximálně potvrdit certifikát nebo zadat znovu heslo.

Během migrace došlo k několika problémům, ale pouze jeden byl oznámen na technické podpoře ještě před jeho vyřešením. Uživatelé nepřišli o žádné e-maily a pravděpodobně se jich nedotkla ani hodinová nedostupnost služby mezi 3. a 4. hodinou ranní.

Díky Dovecotu mají nyní uživatelé e-mailových služeb možnost konfigurovat server-side filtry z webového rozhraní nebo z e-mailových klientů s podporou protokolu managesieve. Během dnešní noci se k tomu ještě přidal dspam. Pokud budete poctivě třídit nevyžádanou poštu do složky Spam, dspam si ho zapamatuje a příště ho tam dá sám. Každá e-mailová schránka má vlastní kontext, podle kterého se rozlišuje mezi nevyžádanou poštou, takže pokud uživatel A přijme e-mail X, který uživatel B bere jako spam, tak rozhodnutí uživatele B, zařadit e-mail do spamu, neovlivní uživatele A. Věříme, že dspam posune e-mailové schránky na Roští o velký kus dopředu.

E-maily byly tou jednodušší částí z migračního plánu. Druhý krok je přesunutí celého původního fyzického serveru na virtuální stroj. Bude to akce, která si vyžádá krátkodobý výpadek, kolem 2. hodiny ranní, pravděpodobně v sobotu. Výpadek se pokusíme minimalizovat, pravděpodobně nebude delší než 10 minut. Podrobnosti se dozvíte tento týden na našem Twitter účtu. Dnes dojde k testování celého postupu a pak budeme chytřejší.

Pokud se vše povede, dojde v dalších týdnech k rozdělení tohoto serveru mezi nové virtuální servery tak, aby zapadl do koncepce popsané v minulém díle. To znamená, že budou přesunuty MySQL databáze a částečně také PostgreSQL databáze. S největší pravděpodobností budou přesunuty aplikace založené za poslední 4 měsíce na správné servery a na tom současném tak zůstane jenom stará část Roští.cz. Během roku se pak budeme snažit přesvědčit uživatele, aby tuto starou část opustili a přesunuli se na novou. Když půjde všechno dobře, tak s koncem podpory Debianu 6.0 Squeeze bude stará část vypnuta. U některých uživatelů to nebude možné, protože využívají výhod, které jim spojení aplikace pod jeden účet přinášelo a v takovém případě se dohodneme individuálně.

Nakonec ta nejdůležitější informace. Roští během dvou měsíců přijde o současné IPv4 adresy. Po provedení nezbytných kroků migrace dostanete do svých e-mailových schránek e-mail informující o této změně. Někteří uživatelé mají DNS záznamy mimo Roští a těch se změna dotkne nejvíce. Pokud mezi tyto uživatele patříte, tak ve zmíněném e-mailu najdete vše potřebné k tomu, aby váš web jel bez problémů i po zrušení starých adres.